Utbildning
Utbildning i Meditation
Meditation är ett bra sätt för att skapa välmående och inre balans. Det hjälper dig att hantera stress och oro, men också att öka din livskvalité.
Hjärtmeditationen – vår meditationsteknik för att leva från ditt hjärta
Varför blir ditt liv bättre när du lever från ditt hjärta?
Att kunna leva från hjärtat – på riktigt, hjälper dig att stanna kvar i din inre balans och välmående, även när livet är tufft runt omkring dig.
I vår utbildning i meditation får du tydliga, enkla och effektiva verktyg som är väl beprövade. Vi vet att de fungerar – tusentals deltagare har bekräftat det genom åren.
Att leva från sitt hjärta = hjärtförankrad
Det finns bara två sätt att vara hjärtförankrad på.
Via din intention som gör att du kommer runt ditt hjärta eller via en teknik som gör att du kommer in i ditt hjärta istället.
1 – Via din intention som gör det väldigt enkelt att vara hjärtförankrad när livet är positivt och glatt, men när det krånglar till sig, då är det omöjligt!
2 – Via Hjärtmeditationen som är tekniken för att hjälpa dig att stanna kvar i ditt hjärta när du blir stressad, orolig, frustrerad eller irriterad.
När du har lärt dig hjärtmeditationen, som tar dig in i ditt hjärta, har du tillträde till de fantastiska rum som finns där men även till alla verktyg som finns tillgängliga där. Då kan du alltid stanna kvar i ditt hjärta även när livet blir svårt.
Skulle du ”trilla ur” ditt hjärta, kan du ta dig tillbaka dit på 3 sekunder.
Skillnaden är stor, och du kommer att:
Kort sagt, du kommer att hitta hem – Hem till dig själv!
Hjärtmeditationen är en viktig del i vår utbildning Högre Medvetande.
Utbildning i Meditation




Kommande kurstillfällen
maj 2026
Meditationsdag med Susanne Jönsson
september 2026
Utforska kunskapen i ditt hjärta i 4 steg – Rose-Marie Rosdahl
4 steg till bättre balans med meditation – Veronika Silvander Nilsson
Meditationsdag med Susanne Jönsson
oktober 2026
Utforska kunskapen i ditt hjärta i 4 steg med Karin Arvidsson
november 2026
4 steg till bättre balans med meditation – Veronika Silvander Nilsson
Meditationsdag med Susanne Jönsson
februari 2027
Meditationsdag med Susanne Jönsson
maj 2027
Meditationsdag med Susanne Jönsson
augusti 2027
Meditationsdag med Susanne Jönsson
november 2027
Meditationsdag med Susanne Jönsson
Vad tycker tidigare deltagare?
Meditation den 12.11 -22
Deltog på förmiddagen gm zoom. Mycket fint och stärkande. Har anmält mig t kursen d 27.11 ”Lemurien och Atlantis”. Ska bli spännande.
Meditationsförmiddag
Starkt/ stärkande, varmt, kärleksfullt och energipåfyllande att få vara med om att sprida kärlek mellan oss och ut i världen från en så stor grupp 🙏💫💓
Meditationsdag
Jag tycker att meditationsdagen var helt Magiskt!
Jag deltog via Zoom, allt flöt på bra!
Jag tyckte bland annat att det var fantastiskt att uppleva att ge och ta emot kravlöst kärlek!
Jag tog in dom sista blommorna ifrån trädgården och gjorde en bukett strax innan meditationen, den gav mig extra glädje!
Tack Susanne!
meditationsutbildningarna
Både meditationsutbildningarna och meditationsdagarna har gett mig enkla och effektiva verktyg att hantera livet, även när det gungar. Meditationsdagarna, där vi går på djupet i kärleksmeditationen, är helt magiska. Där blir det så tydligt att vi alla verkligen är sammanbundna med allt och alla.
Meditationsdag
Det kändes mycket stort och kraftfullt att deltaga.
Fantastiskt att kunna vara med om detta hemifrån tack vare zoom
och att Susanne ordnat denna möjlighet så bra.
rekommenderar alla att vara med och uppleva detta nästa gång
tillfälle ges.
Bli medlem
Som medlem i HelhetsCentrum får du tillgång till kurser, livesändningar och böcker. Alla kan anmäla sig – beställning gör du i butiken!