Utbildning
Utbildning i Meditation
Meditation är ett bra sätt för att skapa välmående och inre balans. Det hjälper dig att hantera stress och oro, men också att öka din livskvalité.
Hjärtmeditationen – vår meditationsteknik för att leva från ditt hjärta
Varför blir ditt liv bättre när du lever från ditt hjärta?
Att kunna leva från hjärtat – på riktigt, hjälper dig att stanna kvar i din inre balans och välmående, även när livet är tufft runt omkring dig.
I vår utbildning i meditation får du tydliga, enkla och effektiva verktyg som är väl beprövade. Vi vet att de fungerar – tusentals deltagare har bekräftat det genom åren.
Att leva från sitt hjärta = hjärtförankrad
Det finns bara två sätt att vara hjärtförankrad på.
Via din intention som gör att du kommer runt ditt hjärta eller via en teknik som gör att du kommer in i ditt hjärta istället.
1 – Via din intention som gör det väldigt enkelt att vara hjärtförankrad när livet är positivt och glatt, men när det krånglar till sig, då är det omöjligt!
2 – Via Hjärtmeditationen som är tekniken för att hjälpa dig att stanna kvar i ditt hjärta när du blir stressad, orolig, frustrerad eller irriterad.
När du har lärt dig hjärtmeditationen, som tar dig in i ditt hjärta, har du tillträde till de fantastiska rum som finns där men även till alla verktyg som finns tillgängliga där. Då kan du alltid stanna kvar i ditt hjärta även när livet blir svårt.
Skulle du ”trilla ur” ditt hjärta, kan du ta dig tillbaka dit på 3 sekunder.
Skillnaden är stor, och du kommer att:
Kort sagt, du kommer att hitta hem – Hem till dig själv!
Hjärtmeditationen är en viktig del i vår utbildning Högre Medvetande.
Utbildning i Meditation
Kommande kurstillfällen
januari 2025
Utforska kunskapen i ditt hjärta i 4 steg – Sophia Thiger
februari 2025
4 steg till bättre balans med meditation – Veronika Silvander Nilsson
4 steg till bättre balans med meditation – Jonna Skog
Meditationsdag med Susanne Jönsson
mars 2025
4 steg till bättre balans med meditation – Ann-Charlotte Lindgren
Utforska kunskapen i ditt hjärta i 4 steg – Miriam Sundlöf
Utforska kunskapen i ditt hjärta i 4 steg – Eva Johnson
4 steg till bättre balans med meditation – Sophia Thiger
april 2025
4 steg till bättre balans med meditation – Veronika Silvander Nilsson
maj 2025
Utforska kunskapen i ditt hjärta i 4 steg – Sophia Thiger
Meditationsdag med Susanne Jönsson
juni 2025
4 steg till bättre balans med meditation – Eva Johnson
Vad tycker tidigare deltagare?
Nyårsmeditation
Härligt att starta 2025 med dessa starka och kärleksfulla energier. När vi är många och ljuset är starkt klarar vi allt. Tack!
Meditationsdagen 16 november
Första gången jag deltog heldag.
Kändes väldigt speciellt i kroppen, allas hjärtslag kom in i min kropp, först lite oregelbundet sedan blev det ett enda stort pulsslag, magiskt.
Kändes som den gemensamma hjärtmeditationen verkligen gjorde skillnad.
Väldigt trött efteråt men fylld av glädje och ljus.
Meditation dag 16/11-24
En fantastisk fin dag där jag fick uppleva en mycket fördjupad kärleks kraft till mig själv och sedan till de övriga som mediterade.
En dag som jag vill varmt rekommendera till alla som vill fördjupa och utveckla sin inre kärleks kraft till sig själv och andra.
Meditationsdag
Jag har varit med tidigare också på meditation med Susanne.
Det blir alltid nya upplevelser och i takt med att kunna släppa förväntningarna och föreställningar om hur det ska vara/bli blir det enklare och starkare upplevelser.
Den vi gjorde sist blev verkligen stark.
Mötet med övriga deltagare och mötet med moder jord fyllde mig med kärlek. Att få vara en del av att stärka min egen kärlek och höja mitt medvetande samtidigt jordens var en häftig upplevelse.
Det kändes viktigt att påminnas om det kollektiva medvetandet, att allt jag känner inte nödvändigtvis hör hemma hos mig, utan att en hel del kommer från andra enskilda individer men även samhället, även från min kommun, inom Sveriges gränser, inom Europas gränser vidare utifrån hela jorden och jordens befolkning. Eftersom vi är känsliga för andras energier påverkas vi mer än jag tänkt tidigare. Att förstå att min känsla av sorg kan höra samma med sorgen hos min omgivning, kriget i Ukraina osv. Det Känns viktigt att förstå det för då kan jag ta hand om det och sortera. Ha som mål att ta hand om mig och mina egna upplevelser vilket också leder till att jag kan finnas för andra från hjärtat.
Meditation högre medvetande 16 november
En fin och lärorik meditation som för mig ökade förståelsen och vikten samt skillnaden av att verkligen vara i sitt hjärta, Dessutom kan Susanne konsten att hålla tiden. Skulle önska att alla gjorde denna meditation. Livet skulle bli så mycket enklare, bättre och inga krig skulle finnas då t ex. Om vi alla levde från vårt hjärta.
Bli medlem
Som medlem i HelhetsCentrum får du tillgång till kurser, livesändningar och böcker. Alla kan anmäla sig – beställning gör du i butiken!